„Poetyckie barwy jesieni” – to druga edycja konkursu recytatorskiego, który popołudniem 26 listopada został przeprowadzony w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaźmierzu. Udział w nim wzięli uczniowie ze szkół naszej gminy a konkretnie to z Gaju Wielkiego, Sokolnik Wielkich i Kaźmierza. Młodzi wykonawcy otrzymali niebywałą sposobność, aby zaprezentować się wraz ze swoimi interpretacjami poezji tudzież prozy. Jury oceniło aż 32 prezentacje.
Piotr Pospieszny - dyrektor GOK jako pierwszy zabrał głos i w kilku słowach przywitał audytorium oraz przybliżył klimat tego poetyckiego spotkania. Natomiast Pan Waldemar Herman sprawdził listę obecności wykonawców i omówił króciutko sprawy techniczne związane z konkursem. Nie można w tej relacji oczywiście zapomnieć o komisji oceniającej poszczególne prezentacje. Do jej grona zaproszono trzy Panie. Pierwsza z nich to Aleksandra Słomińska z Szamotulskiego Ośrodka Kultury, która sama wielokroć organizowała podobnego typu imprezy w Szamotułach. Kolejnymi jurorkami zostały panie Janina Łuczak i Barbara Kubiak. Obie panie są dobrze znane Kaźmierzanom, bowiem przez wiele lat swej pracy mocno związały się ze środowiskiem szkolnym naszej gminy. Po prezentacji i omówieniu spraw technicznych rozpoczęła się cześć konkursowa. Recytacje przeprowadzono w trzech grupach wiekowych. Klasy 1-3 zaprezentowały wiersz natomiast klasy 4- 6 oraz gimnazjaliści - wiersz i prozę.
Spośród licznej rzeszy utwory do konkursu została wytypowana taka ich grupa, która ukazuje życie oraz otaczającą rzeczywistość - nierzadko mglistą i dżdżystą aurę jak na tę porę roku przystało. Piękno jesieni ukazano jednak również poprzez liczne odniesienia do jej kolorów, słonka i przepysznych darów ziemi, jakie w tym czasie są zbierane z pól, łąk i lasów naszej ojczyzny. Niektórzy konkursowicze posiłkowali się własnymi pomysłami plastycznymi ilustrującymi ich kreację. W klimat tego wieczoru bardzo pięknie wpisała się również dekoracja zaaranżowana na scenie. Mały niewielki stolik nakryto obrusem i jednocześnie przepasany on został jasną tkaniną podobnie jak stojące obok dwa krzesła, które okryto fałdami nastrojowej w swym odcieniu tkaniny. Pośrodku postawiono świecznik a palące się żywym ogniem świece wprawiały zgromadzonych w nastrój zadumy a może nawet melancholii. Przed tym zestawem mebli postawiono wazon, który dopełnił całości kompozycji. Oczywiście w tym wazonie znalazł się stosowny jesienny bukiet.
Po części konkursowej jego uczestnicy otrzymali niespodzianki. Zwycięzcom oczywiście wręczono dyplomy i nagrody książkowe. Natomiast pani A. Słomińska podsumowała konkurs i podziękowała jego uczestnikom oraz ich opiekunom za przygotowanie się i za wzięcie w nim udziału. Podziękowała również panu P. Pospiesznemu za zorganizowanie i przeprowadzenie imprezy. W przyszłym roku ma się odbyć następna jego edycja, na którą już teraz serdecznie zapraszano!
Lista laureatów:
W grupie klas 1- 3
1. Adrian Szambelan ze S.P. w Kaźmierzu
2. Jakub Pasternak ze S.P. w Kaźmierzu
3. Julia Antkowiak ze S.P. w Kaźmierzu
Wyróżnienie przyznano Emilii Kaczmarek ze S.P. w Sokolnikach Wielkich
W grupie klas 4- 6
1. Anna Napierała ze S.P. w Kaźmierzu
2. nie przyznano
3. Zofia Frąckowiak oraz ex. Natalia Królczyk ze S.P. w Kaźmierzu
Wyróżnienie przyznano Roksanie Ozga ze S.P. w Kaźmierzu
W grupie wiekowej gimnazjalistów z Kaźmierza
1. Anna Filipiak
2. Paulina Głowacz
3. Zuzanna Rybak- Burzyńska
Wyróżnienie przyznano - Paulinie Robak
Pomimo iż w Kaźmierskim GOK -u nie pojawiło się na widowni zbyt wielu amatorów "duchowych przeżyć" to jednak z frekwencji uczestników konkursu można raczej być zadowolonym. Na sali obok nich znalazło się grono nauczycieli i rodziców, którzy oklaskami zachęcali swe dzieci i podopiecznych do intelektualnego wysiłku. To niewątpliwie pozytywny aspekt tego konkursu. Negatyw to oczywiście to, że publiczność - ta szerzej rozumiana nie dopisała. I nic w tym dziwnego można by powiedzieć, ale... Tak naprawdę w obecnych czasach jest coraz mniej ludzi, którzy rozumieją poezję, muzykę i wogóle sztukę. Sztukę – tę pomyślaną i wykonywaną przez duże „S”. Wszelkie zjawiska kulturalne są bardzo spłycane przez media, pop kulturę i przede wszystkim przez samych ludzi, czyli przez odbiorców tej kultury. Nie można tego zjawiska ogarnąć zdrowym rozsądkiem i jednocześnie wyciągając prawidłowe wnioski. Spora grupa tak zwanych "twórców współczesnych" piszących np. poezję, muzykę czy tworzących na innych płaszczyznach bardzo często, tak naprawdę chcą jedynie przekazać pewne treści powierzchowne i zazwyczaj negatywne w swej wymowie. Podszywają się pod różne teorie związane z niby to kulturą uprawiając przy tym po prostu grafomanię i koloryzując prostactwo. Współczesny świat pędzi szybko i błądzi gdzieś w nieznaną przestrzeń. Jednak każdy człowiek powinien przecież kierować się zawsze własnym rozumem i pozytywnymi zasadami! Dlatego dobrze, że są jeszcze organizowane takie małe perełki kulturalne, które wymuszają myślenie i zarazem korzystnie oddziaływają na najmłodsze pokolenie było nie było przyszłych konsumentów kultury!
fot. H. Kaczmarek/R. Kaczmarek