Na początku dyskusja toczyła się wokół nazwy stowarzyszenia. Przewodniczący zaproponował nazwę ”Auxilior”, co w dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego znaczy - pomagać, nieść pomoc. W trakcie dyskusji przeważył jednak pogląd by nazwa była owszem jednowyrazowa, ale jednocześnie jak najbardziej związana z naszą małą ojczyzną i jej mieszkańcami. Wśród propozycji nazwy padły m.in. takie zgłoszenia: „Carpe Diem”, „Stowarzyszenie Kaźmierskie”, „Jutrzenka”, „Kaźmierzanka” i „Budko”. Po burzliwej debacie i kilkukrotnym podejściu do tematu postanowiono gremialnie, że stowarzyszenie przybierze nazwę po prostu „KAŻMIERZ”.
Kolejnym punktem, który wzniecił duże zainteresowanie i tzw. ‘burzę mózgów” było określenie celów i zadań, jakie przed sobą stawia to nowo powstałe ciało. Mimo iż status wcześniej był przygotowany i miał już pewne swoje ramy to właśnie ten punkt programu zajął najwięcej czasu. Wszystko po to, by gruntownie uzgodnić i dopracować całość. Najtrudniejszym elementem było to, by tak formułować te zadania, aby nie ograniczyć się w przyszłej działalności. Można jakiegoś umieszczonego na liście punktu nie wdrażać rychło w życie, lecz nie zapisanie go teraz w statucie może w przyszłości skutkować pewnymi problemami natury prawnej. W trakcie dyskusji wyklarował się jednak wspólny wizerunek, co do tego, jakie cele powinny przyświecać tej organizacji. Do węzłowych zadań, zatem należeć będzie:
-
Świadczenie różnego rodzaju pomocy osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej
-
Prowadzenie działań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień oraz organizowanie i prowadzenie świetlic socjoterapeutycznych, opiekuńczo-wychowawczych oraz środowiskowych dla świadczenie różnego rodzaju pomocy dzieciom i młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym.
-
Podejmowanie i popularyzację działań mających na celu zwiększenie aktywności społecznej osób niepełnosprawnych. Organizowanie i prowadzenie placówek, których głównym zadaniem jest rehabilitacja medyczna, społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych, między innymi takich jak: ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej, zakład aktywności zawodowej.
-
Organizowanie wsparcia dla osób wymagających opieki.
-
Działalność mająca na celu organizowanie i prowadzenie schronisk.
-
Współpraca z administracją publiczną i samorządem lokalnym, a także innymi instytucjami, organizacjami i osobami.
-
Upowszechnianie kultury regionalnej.
-
Prowadzenie działalności o charakterze sportowym, kulturalnym i edukacyjnym na rzecz mieszkańców, organizacja imprez, koncertów, wystaw, pokazów.
9. Organizowanie szkoleń, kursów, konferencji i odczytów, publikacja materiałów
w różnych kanałach dystrybucji i działalność wydawnicza.
-
Propagowanie idei wolontariatu.
-
Podnoszenie wśród młodzieży znaczenia wartości tradycji, kultury, tolerancji i poziomu edukacji.
-
Rozwijanie zainteresowań i wspieranie dzieci wybitnie zdolnych. Fundowanie stypendiów naukowych, sportowych i socjalnych.
-
Wspieranie działalności szkół poprzez zakup wszelkich pomocy dydaktycznych i nagród.
-
Podejmowanie działań w celu rozwoju „społeczeństwa informacyjnego”.
-
Organizowanie zajęć dodatkowych i zagospodarowanie wolnego czasu.
-
Organizowanie wolnego czasu dla seniorów.
-
Organizowanie alternatywnych form edukacji i wychowania.
-
Propagowanie i realizacja działań i zachowań przyrodniczo-ekologicznych.
-
Organizowanie i dofinansowywanie wycieczek i wypoczynku wakacyjnego.
-
Organizacja wymiany międzynarodowej i międzyszkolnej.
-
Upowszechnianie wiedzy na temat Wspólnoty Europejskiej, kontaktów międzynarodowych oraz pozyskiwania i wykorzystywania środków z funduszy strukturalnych UE.
-
Organizowanie pomoc dla Polaków mieszkających poza granicami RP.
-
Działalność związana z edukacją profilaktyką i diagnostyką medyczną.
-
Prowadzenie działań mających na celu podnoszenie świadomości prawnej.
Przy tak prowadzonej otwartej dyskusji każdy mógł na bieżąco zgłaszać uwagi a projekt statusu odczytywany był punkt po punkcie i szczegółowo omawiany tym bardziej po naniesieniu zmian lub drobnych poprawek. W końcu po kilku godzinnej debacie status został zaakceptowany jednogłośnie i można było przejść do następnego punktu programu.
„Komitet Założycielski” to organ, który trzeba było powołać do życia w kolejnym kroku. W jawnym głosowaniu obecni na sali wyznaczyli Komitet Założycielski Stowarzyszenia „Kaźmierz” w osobach: p. Pawła Staniewicza, p. Anny Kubiak, p. Barbary Armon i p. Andrzeja Pawłowskiego. To na ich barkach spoczął teraz cały ciężar związany z dalszymi działaniami tej nowej organizacji. Komitet Założycielski Stowarzyszenia „Kaźmierz” został zobowiązany do zarejestrowania stowarzyszenia oraz do przygotowania i zwołania pierwszego Walnego Zebrania Członków w terminie i na zasadach określonych w statucie.
Jedynym punktem obrad, który nie został dokończony było przesunięcie podjęcia uchwały o wyborze Zarządu. Stało się to wskutek późnej pory i zmęczenia, jakie po burzliwej debacie odczuwali wszyscy uczestniczy spotkania. Z punktu prawnego nie ma to znaczenia, ponieważ wybór Zarządu Stowarzyszenia może się odbyć podczas pierwszego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia „Kaźmierz”.
Reasumując to mogę śmiało powiedzieć, że wieczór spędzony pośród zebranych na sali ludzi był burzliwy, ale jednocześnie owocny i napawa optymizmem. Naocznie mogłem się przekonać, że na obszarze naszej gminy mieszkają ludzie, którzy chcą coś robić dla innych wykorzystując przy tym swój potencjał wszelako rozumiany. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to by teraz znalazły się kolejne osoby, które zechcą wziąć udział w pracach tego stowarzyszenia. Jeśli ktoś widzi sens w tym, co tu spisałem może przyjść i wstąpić w poczet członków tego stowarzyszenia. Gorące serca i otwarte umysły zawsze są w cenie i nigdy ich za wiele. W najbliższym czasie zostanie podany w lokalnej prasie, w internecie lub na tablicach ogłoszeń termin pierwszego zebrania tego nowo powstałego stowarzyszenia. Jeśli czujesz, że nazwa „KAŹMIERZ” coś dla Ciebie znaczy to przyjdź i zostań członkiem stowarzyszenia lub przynajmniej wesprzyj nasze działania w inny możliwy do zaakceptowania przez Ciebie sposób. ZAPRASZAMY!