Lokalne kalendarium
No events found.
Kalendarium - KWIECIEŃ
Tym razem sprawdzamy, co działo się w gminie Kaźmierz w Kwietniu.
Kalendarium - MARZEC
Czas na wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości w Marcu.
Kalendarium - LUTY
Kolejna część naszego lokalnego KALENDARIUM. Tym, razem przypominamy wydarzeniami, które miały miejsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat w miesiącu LUTY
Kalendarium - STYCZEŃ
Drodzy miłośnicy i obserwatorzy naszej strony, specjalnie dla Was rozpoczynamy nowy projekt zachęcający Was do poznawania historii gminy Kaźmierz. Jest to takie filmowe lokalne kalendarium przedstawiające ciekawe wydarzenia z przeszłości i przedstawiające sylwetki mieszkańców naszej gminy, którzy mieli swój mniejszy lub większy wpływ na życie naszej społeczności. Znajdą się w nim społecznicy, bohaterowie walk o niepodległość, nauczyciele, urzędnicy i osoby, którym spełniły się składane im życzenia 100 lat. Co ważne informacje zawarte w comiesięcznych publikacjach pochodzą z tej strony, do której odwiedzania chciałbym Was zachęcić. Tutaj znajdziecie bowiem obszerniejsze opisy, zawartych w kalendarium tematów. Dzisiaj pierwsza część związana z wydarzeniami, które miały miejsce w miesiącu STYCZEŃ. Filmy będą publikowane co miesiąc, ale odcinki nie będą ukazywać się regularnie, czyli w określony dzień miesiąca tylko powiedzmy zawsze po 15 dniu każdego miesiąca i przed ostatnim dniem miesiąca. Na koniec jeszcze prośba, jeżeli posiadacie jakieś materiały na temat Waszych przodków tj. fotografie, życiorysy itp. i chcielibyście, aby pamięć o nich przetrwała, zapraszam do kontaktu na adres mailowy
Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
27 grudnia w 106. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego mieszkańcy gminy Kaźmierz wraz z przedstawicielami władz samorządowych i instytucji spotkali się pod obeliskiem upamiętniającym bohaterskich Powstańców mieszkańców naszej gminy.
Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W niedzielę 10 listopada w Kaźmierzu odbył się koncert okolicznościowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na scenie kaźmierskiego kina wystąpiły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z Bytynia i Kaźmierza oraz kaźmierski Chór im. Stanisława Moniuszki. Zapraszam do obejrzenia relacji filmowej z tego wydarzenia.
Wieczornica Pamięci w Szkole Podstawowej w Bytyniu
O tym, że szkołę w Bytyniu wyróżnia patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży wiemy nie od dziś. Liczne rocznicowe apele w szkole i w oddziałach przedszkolnych to już wieloletnia tradycja. Uczniowie szkoły bytyńskiej uczestniczą w akcji „Zapal Znicz Pamięci” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczestniczą także wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii HUZAR w projekcie Fundacji Kochania Poznania „Wspólna Sprawa 1944” propagującym zachowanie pamięci o Wielkopolanach uczestniczących w Powstaniu Warszawskim. Szkoła włącza się również w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do Hymnu" i w wiele innych akcji o charakterze stricte patriotycznym. Nie mogło więc zabraknąć przed 11 listopada kolejnej „Wieczornicy Pamięci” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 8 listopada Zespół Szkolno Przedszkolny w Bytyniu zaprosił osoby zainteresowane na spotkanie, którego tegoroczne hasło brzmi „Dumni z Polski”. Uczniowie przygotowani przez swoich nauczycieli zaprezentowali bardzo ciekawy program artystyczny. Były wiersze i piosenki w większości śpiewane wraz z publicznością no i robiący na wszystkich spore wrażenie układ taneczny z białoczerwonymi kwiatami. Wśród publiczności obecni byli Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka i sekretarz gminy Janusz Stróżyk. Po koncercie jego uczestników zaproszono na słodki poczęstunek do sali, w której zamontowana jest wystawa prac zgłoszonych do konkursu pt. „Dumni z Polski”.
„Zapal Znicz Pamięci”
„Zapal Znicz Pamięci” to akcja medialno-edukacyjna organizowana cyklicznie przez Instytut Pamięci Narodowej. Do akcji przystąpił Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Arkadego Fiedlera w Bytyniu. Dyrekcja szkoły i uczniowie zaprosili mieszkańców gminy Kaźmierz pod Pomnik Ofiar II wojny światowej, który stoi w Lesie Bytyńskim w miejscu, gdzie w 1939 r. dokonano mordu na Polakach.
Pamięci Piotra Pospiesznego 1963 - 2024