Z kronik Jana Długosza na Rok Pański 1410:
„Chcąc zaś dopełnić ślubu uczynionego przed wielką bitwą pod Grunwaldem, że dla uczczenia Najświętszego Sakramentu nawiedzi klasztor poznański, /Król Władysław/ ruszył z Inowrocławia i przez Strzelno i Kwieciszków przybył do Trzemeszna; skąd ku czci Boga i Św. Wojciecha pieszo udał się do Gniezna. Z Gniezna przybył do Pobiedzisk a stąd znowu piechotą aż do Poznania do klasztoru Bożego Ciała pielgrzymował. Tu przybywszy w Poniedziałek w wigilią Ś. Katarzyny, i trzy dni poświęciwszy nabożeństwu, tą samą drogą wrócił”
J A G I E Ł Ł O W Y M S Z L A K I E M
Pod Patronatem Metropolity Poznańskiego,
Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Poznania
Wspólnie z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej O/Poznań,
nasze Kaźmierskie Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej
na pamiątkę 600 rocznicy dziękczynnej pielgrzymki Króla Władysława Jagiełły
PO ZWYCIĘSTWIE GRUNWALDZKIM,
24 listopada 2010 roku wyruszyliśmy Jego śladami:
Kaźmierz - Poznań - Inowrocław – Strzelno – Kwieciszewo –
- Trzemeszno – Gniezno – Pobiedziska – Poznań- Kaźmierz
To była niezwykła pielgrzymka – pełen autobus członków naszego Koła i jego sympatyków w chłodny, śnieżny poranek dzięki inicjatywie prezesa p. Zbigniewa Maciejczyka mieliśmy okazję poznać niezwykłą historię panowania ostatnich Piastów i początki wielkiej dynastii Jagiellonów zapoczątkowanej przez Władysława Jagiełłę. Mało kto wie, jak Wielkopolska i Kujawy są powiązane z dziejami panowania tego wielkiego króla.
W Inowrocławiu w kościele św. Mikołaja odbywały się roki /sądy/ między Krzyżakami. Tu wg legendy królowa Polski św. Jadwiga miała przepowiedzieć klęskę Zakonowi. O trudnym pograniczu, na którym zawsze położone było to miasto opowiedział nam proboszcz tej parafii. Zwiedziliśmy też jeden z najstarszych kościołów romańskich pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.
W Strzelnie zachwyt wzbudziły romańskie kolumny jak i całe wyposażenie kościoła /dawnego klasztoru norbertanek/ i rotundy św Prokopa od czasów romańskich po współczesność.
W Trzemesznie zwiedziliśmy nie mniej piękny kościół zbudowany na planie krzyża zwieńczony wspaniałą kopułą z freskami Smuglewicza.
Gniezno to katedra koronacyjna królów polskich z relikwiami św. Wojciecha i słynnymi drzwiami gnieźnieńskimi z jego życiem i męczeńskiej śmierci.
Podsumowanie naszej peregrynacji nastąpiło w Pobiedziskach przez multimedialny przekaz młodzieży miejscowego zespołu szkół.
I tak tysiąc letnia historia Szlaku Piastowskiego połączyła się z sześćset letnim Jagiełłowym Szlakiem.