Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Wróć na górę
Dzisiaj jest: 24 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Lokalne Kalendarium

24/2/1957

W Gorszewicach podjęto decyzję o utworzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej

Czytaj dalej

POGODA

Odwiedza nas 144 gości oraz 0 użytkowników.

4754395
Dzisiaj
Wczoraj
3769
7034
Masz firmę w Kaźmierzu ? Tutaj możesz się zareklamować
Smoczek Stanisław. Zakład Kamieniarski. Nagrobki, Schody, Parapety.
Zamów bezpłatną reklamę poprzez formularz kontaktowy

Panel Logowania

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kaźmierzu

Narodowe Święto Niepodległości   W sobotę 11 listopada, jak Polska długa i szeroka, w wielu miastach i wsiach obchodzono uroczyście Narodowe Święto Niepodległości. Również w Kaźmierzu miały miejsce wydarzenia, których celem było godne uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkania patriotyczne odbywały się już w przeddzień narodowego święta. Przykładem niech będzie „Żywa lekcja historii” w przedszkolu „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu, gdzie najmłodsi obywatele naszej małej ojczyzny mieli okazję zapoznać się z umundurowaniem i poznać losy żołnierzy biorących udział między innymi w Powstaniu Wielkopolskim. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu Grupy Miłośników Historii „HUZAR” z Kaźmierza, której członkowie w mundurach Powstania Wielkopolskiego uczestniczyli w okolicznościowej akademii. Towarzyszyła im również młodzież prezentująca dzieci z Powstania Warszawskiego.

Po akademii odwiedzali oni wszystkie oddziały przedszkolne wręczając dzieciom puzzle; flagi Polski i Powstania Wielkopolskiego. 11 listopada natomiast, obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny odprawionej przez proboszcza naszej parafii ks. Krzysztofa Musiała. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe tutejszych szkół, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz jednostek OSP z gminy Kaźmierz. Obecny był również wójt gminy Kaźmierz Zenon Gałka. Dalszy ciąg obchodów zaplanowano na godz. 16.00 w sali kinowej. Wcześniej natomiast można było odwiedzić wystawę sprzętu militarnego, umundurowania i sprzętu wojskowego przygotowaną przez GMH „HUZAR” i WGMH „WIARUS” w budynku dawnej stacji kolejowej. Tam też o godz. 13.00 opowieść o obozowych przeżyciach swojego ojca rozpoczął p. Konrad Ziętkiewicz z Sokolnik Wielkich. Z opowieści p. Konrada wynika, że ma on również sporą wiedzę o walkach w okolicy wsi Czyściec. Ciekawa jest też opowiedziana przez niego historia głowy, która zachowała się po zniszczonej figurze św. Józefa, która od dziesiątek lat towarzyszy jego rodzinie. Tak jak wspomniałem wcześniej, o godz. 16.00 w sali kinowej, rozpoczęła się część artystyczna obchodów święta niepodległości. Organizatorami tej części byli Gminny Ośrodek Kultury w Kaźmierzu oraz proboszcz ks. Krzysztof Musiał. Na scenie z repertuarem patriotycznym zaprezentowały się; chór mieszany im. Stanisława Moniuszki pod dyrekcją p. Roberta Winieckiego, chór kameralny FERMATA pod kierownictwem p. Waldemara Hermanna oraz młodzież gimnazjalna pod opieką p. Sylwii Zagórskiej i harcerze z 65. HDŚ im. Zawiszy Czarnego pod opieką przybocznej p. Anny Baksalara. Na zakończenie, uczestników tego świetnie moim zdaniem przygotowanego spotkania, poczęstowano tradycyjnym poznańskim wypiekiem-ROGALEM ŚWIĘTOMARCIŃSKIM.