Jerzy Oses

50 lat razem przez życie - "Złote Gody"    W dniu dzisiejszym swoją wyjątkową uroczystość obchodziły pary małżeńskie, które przed pięćdziesięciu laty zdecydowały się na założenie rodziny. Tak długim stażem małżeńskim pochwalić się mogą państwo:

 • Zofia i Zygmunt Banaszyk z Kaźmierza
 • Bolesława i Stanisław Bekas z Kaźmierza
 • Krystyna i Zygmunt Czysz z Kaźmierza
 • Franciszka i Tadeusz Dolata z Kaźmierza
 • Gertruda i Wojciech Krych z Brzezna
 • Krystyna i Stanisław Kwita z Kopaniny
 • Joanna i Stefan Odwrot z Kaźmierza
 • Zofia i Tadeusz Ossowscy z Kaźmierza
 • Regina i Franciszek Patalas z Młodaska
 • Aniela i Jan Potaśnik z Wierzchaczewa
 • Wiesława i Stanisław Szulc z Kaźmierza
 • Honorata i Kazimierz Szwedek z Chlewisk
 • Felicja i Edward Tarka z Młodaska
 • Apolonia i Tadeusz Todwen z Kaźmierza
 • Wanda i Eugeniusz Turlejscy z Kaźmierza

Uroczystość miała charakter gminno-parafialny. Na początku o godz. 12.15 pary obchodzące swoje „Złote Gody” udały się do kościoła po to, aby podziękować Bogu za zgodne pożycie małżeńskie. Msza św. koncelebrowana przez księży naszej parafii ks. kanonika Zdzisława Potrawiaka oraz ks. wikariusza Tomasza Nowaka miała uroczysty charakter, w którym swój udział miał także kaźmierski chór „Moniuszko”. Po mszy ksiądz kanonik w imieniu obecnego na niej wójta dr Wiesława Włodarczaka zaprosił jubilatów na dalszą część uroczystości do Gminnego Ośrodka Kultury. W sali GOK na dostojnych gości i towarzyszące im osoby czekał gospodarz p. Piotr Pospieszny, który powitał przybyłe pary i zaproszonych gości. Obecni byli również przedstawiciele władz gminnych oraz sołtysi wsi, w których, na co dzień mieszkają jubilaci. Wójt Gminy Kaźmierz p. Wiesław Włodarczak przywitał jubilatów składając im gratulacje i życzenia dalszych długich lat wspólnego pożycia. „Złotym” jubilatom Prezydent RP przyznał specjalne odznaczenia-medale "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie". Aktu dekoracji dokonał Wójt Gminy Kaźmierz w towarzystwie byłej (emerytowanej) kierowniczki USC p. Wandy Krystkowiak oraz obecnej kierowniczki USC p. Lucyny Gawłowskiej. Dodatkowo każda z par otrzymała kwiatek i upominek. Po dekoracji przyszedł czas na wspólny toast, po którym nastąpiła część artystyczna. W tej części swoim muzycznym talentem popisali się panowie Piotr Pospieszny i Waldemar Hermann pracownicy GOK, którzy wspólnie zagrali kilka utworów dla zebranych gości. W dalszej części artystycznej wystąpił coraz popularniejszy w naszej gminie i nie tylko zespół „Kaźmierzanka”. Zespół przypomniał popularne piosenki biesiadne wśród których nie zabrakło i tych, które grane były na weselach przed pięćdziesięciu laty. Swoje umiejętności gry na instrumentach klawiszowych zaprezentował Bartek Dolata wykonując utwory na pianinie. Wszyscy uczestnicy uroczystości z wielką uwagą słuchali muzyki i piosenek popijając przy tym kawę i zajadając się tortem oraz innymi słodyczami, o które zadbała p. Lucyna Gawłowska. Wspomnieć należy, że po raz kolejny przy organizacji tego typu imprezy nie zabrakło pań z naszej Publicznej Biblioteki, które wspomagały organizatorów w przygotowaniu poczęstunku. Na zakończenie wszyscy dostojni jubilaci wpisali się do „Księgi Pamiątkowej”. Miejmy nadzieję, że te chwile spędzone wspólnie z przedstawicielami naszych lokalnych władz i kościoła na długo pozostaną w pamięci ich uczestników.

Część fotografii udostępnił p. Andrzej Wielgosz