Jerzy Oses

   Witamy na naszej stronie poświęconej mieszkańcom gminy Kaźmierz. Nazywam się Jerzy Oses, stworzyłem tę stronę w roku 2005 wraz z moją córką Agnieszką. Pomysł na stronę zrodził się podczas przeglądania starych fotografii. Doszliśmy do wniosku, że fotografie, które posiadamy, warto pokazać mieszkańcom Kaźmierza i nie tylko. Mamy dość pokaźne zbiory fotografii, które zamierzamy pokazać, Jednak przygotowanie ich zajmie nam trochę czasu. Dzięki pomocy mojej mamy Heleny Oses, na starych fotografiach udało się z identyfikować osoby i wydarzenia, które one przedstawiają. Mama przez wiele lat pracowała w naszym Urzędzie Gminy w ewidencji ludności, więc bez problemu rozpoznaje osoby z fotografii. Wiele pamiętamy z tego, co o dawnym Kaźmierzu opowiadał mój pradziadek Józef Kubala, który dożył 102 lat.
    Strona ta powstała głównie po to, aby przybliżyć wszystkim naszą piękną miejscowość Kaźmierz i okolice. Każde miejsce na ziemi ma jakąś historię, a Kaźmierz należy do takich miejscowości, które historię mają niezwykle bogatą. My mieszkańcy powinniśmy o niej pamiętać i przekazywać ją naszym potomkom. Chcielibyśmy tutaj udostępnić zbiór fotografii historycznych, jak i współczesnych przedstawiających gminę Kaźmierz. Fotografie pochodzą z albumów naszej rodziny oraz zbiorów jej mieszkańców, którzy wyrazili chęć podzielenia się swoimi pamiątkami. Myślę, że warto się nimi podzielić z innymi mieszkańcami oraz z tymi wszystkimi, którzy chcieliby naszą gminę, lepiej poznać a być może planują się tutaj osiedlić na stałe. Fotografie i część materiału na temat historii Kaźmierza udostępniła p. Halina Tobisowa z Kaźmierza wdowa po śp. Zbigniewie Tobisie nauczycielu, zasłużonym dla kultury naszego regionu, byłym długoletnim dyrygencie Chóru „Moniuszko”. Pani Tobisowa zadeklarowała swoją pomoc w przygotowaniu kolejnych materiałów wzbogaconych o fotografie z rodzinnych zbiorów. Materiały związane z życiem ks. Prałata Władysława Swobody autora książki „Dzieje Kościoła w Kaźmierzu” przygotowała i udostępniła nam p. Dorota Jaskuła zd. Oses urodzona w Kaźmierzu obecnie mieszkanka Szamotuł. Spora część fotografii pochodzi ze zbiorów pani Marii Kawczyńskiej, która posiada kolekcje fotografii związanych z rodziną p. Janczewskich. Rodzina ta na stałe wpisała się w historię Kaźmierza. Dodam, że nie wszystkie fotografie są w dobrym stanie, jednak i tak warto je pokazać. Jeżeli ktoś z Państwa ma stare fotografie związane z Kaźmierzem lub miejscowościami z gminy Kaźmierz i chciałby, aby te fotografie także zostały umieszczone w tej witrynie, prosimy o kontakt. Obiecujemy, że zamieścimy informacje, z czyich zbiorów pochodzą dane zdjęcia. Każdy może być współtwórcą tej strony.
Będzie nam bardzo miło, jeżeli ktoś z Państwa zechce np. przedstawić w tej witrynie swoją rodzinę i jej historię, stworzyliśmy nawet specjalny dział poświęcony znanym Kaźmierskim rodzinom. Prosimy również, jeżeli ktoś z Państwa rozpoznaje na zamieszczonych zdjęciach członków swoich rodzin lub znajomych o to, aby nawiązał z nami kontakt w celu uzupełnienia ewentualnego opisu fotografii. W witrynie tej mamy zamiar umieścić także troszkę informacji o ludziach, którzy wpisali się w karty historii gminy Kaźmierz, którzy zrobili dla gminy coś pozytywnego. Stąd prośba, jeżeli ktoś z Państwa jest w posiadaniu jakichkolwiek informacji o takich osobach, również prosimy o kontakt. Chodzi nam głównie o osoby dawnych nauczycieli, wójtów, radnych, księży i tych, którzy mieli jakiś wpływ na życie mieszkańców naszej gminy.
    Oczywiście nie pominiemy osób współcześnie działających na rzecz gminy Kaźmierz. Galerię zdjęć współczesnych chcielibyśmy zadedykować naszemu nieżyjącemu już wujkowi Zbigniewowi Osesowi, który przez wiele lat zajmował się zawodowo fotografią. Była to jego wielka życiowa pasja, dzięki, której mamy niektóre bardzo unikatowe zdjęcia tak Kaźmierza, jak i okolic. Na pewno większa część mieszkańców pamięta jeszcze Zbyszka „Szerszenia” fotografa, który przez wiele lat swego życia prowadził zakład fotograficzny w Kaźmierzu. Choć w swoim życiu miał i wzloty i upadki to jednak jak mało kto potrafił dostrzec, to czego inni nie widzieli i utrwalał to na kliszy swojego aparatu. Był to człowiek bardzo wrażliwy na piękno otaczającej go przyrody.
    Witryna jest cały czas uaktualniana w każdej chwili wolnego czasu, staramy się rozbudowywać stronę i poruszać kolejne tematy związane z naszą gminą. Strona ma charakter informacyjny i nie jest stroną komercyjną, nie zamierzamy na niej zarabiać. Wszelkie informacje tutaj zawarte pochodzą z różnego rodzaju broszur okolicznościowych, przekazów mieszkańców, zapisków i notatek z imprez organizowanych na terenie gminy. Korzystamy między innymi z wydawnictw:
Kaźmierz i okolice-broszura 1992
Z najdawniejszej przeszłości okolic Kaźmierza-książeczka 1995 Urszuli i Krzysztofa Szamałków
Drukowana składanka z okazji 75-lecia Chóru „Moniuszko”
Mapka-plan Kaźmierza 1996
Książeczka Dzieje Kościoła w Kaźmierzu Ks. Wł. Swobody z 1937 r.
Kaźmierz 2003 - Historia-Zabytki-Turystyka-Promocja firm
    Strona nie jest i nie będzie stroną polityczną, nie zamierzamy tutaj nikogo krytykować. Mamy zamiar przedstawiać na niej tylko pozytywny wpływ ludzi na rozwój naszej gminy. Zapewne, nie brakowało w gminie ludzi, którzy w przeszłości przyczynili się do cierpień i niedoli mieszkańców gminy, ale nie nam to osądzać. Niech Bóg to osądzi, a my poświęcimy czas tym, którzy zasłużyli na to, aby o nich pamiętać i ich wspominać.
Pragnę w tym miejscu podziękować również p. Rafałowi Ałtynowi, który przez lata wspomagał mnie swoją wiedzą informatyczną i udzielał odpowiednich wskazówek. To dzięki Jego cierpliwości i wsparciu posiadam dziś wiedzę na tyle dobrą, aby samodzielnie panować nad administracją strony.
    Dzięki deklaracji kilku osób, które zobowiązały się do współredagowania tej strony, mam nadzieję, że będzie się ona dynamiczniej rozwijała. W dziale „Kaźmierskie Osobistości” przedstawiać będziemy osoby, które w jakiś sposób miały pozytywny wpływ na rozwój naszej gminy, jak również tych, którzy dzięki swojej postawie zapisali nam się w pamięci. Liczymy na to, że będą państwo zgłaszali swoje kandydatury takich właśnie osób. Zachęcamy również do przysyłania informacji o swoich rodzinach. Informacje te zamieszczać będziemy w dziale „Kaźmierskie Rodziny”.
    Ta strona internetowa jest o mieszkańcach gminy Kaźmierz i dla mieszkańców gminy a wszelkie informacje zamieszczamy tutaj bezpłatnie pomimo tego, że osobiście ponoszę pewne koszty, opłaty za serwer i domenę. Nie mamy w tym tzw. interesu, po prostu jest to połączenie hobby z chęcią ocalenia od zapomnienia niektórych osób i wydarzeń z nimi związanych.
Jak już wspomniałem na początku, nasza strona www.kazmierz.com.pl ruszyła w maju 2015 r. Od tego czasu, mieszkańcy gminy Kaźmierz, wraz z całym światem mogą zapoznawać się z naszą lokalną historią.
    Początkowo na stronie miały być zamieszczane tylko materiały z przeszłości, w celu zapoznania kaźmierskiej młodzieży z wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce na naszej Kaźmierskiej Ziemi. Opisy i fotografie miały również nieco starszym pokoleniom przypomnieć, jak to nazywają, „stare, dobre czasy”.
    Ponieważ historia Kaźmierza to w dużym stopniu historia naszego kościoła, od początku wiele miejsca na stronie poświęcałem wydarzeniom kościelnym. Aby jednak nie mieszać za wiele, w roku 2008 postanowiłem uruchomić drugą witrynę i za akceptacją naszego proboszcza, ks. Krzysztofa Musiała powstała strona parafialna www.parafiakazmierz.pl.
    Wracając do strony poświęconej naszej gminie i jej mieszkańcom muszę stwierdzić, że nie dało się tak do końca pisać tylko o historii tej najdawniejszej, kiedy codziennie na naszych oczach tworzy się nowa historia. Dlatego też w miarę możliwości opisujemy tutaj wydarzenia bieżące. Piszę opisujemy, bo jak Państwo zapewne zauważyli, wiele artykułów redagowanych jest przez inne osoby. Cieszy mnie, że ta strona została pozytywnie przyjęta przez społeczeństwo gminy Kaźmierz i przez nasze lokalne władze samorządowe, które kilkakrotnie wyróżniły naszą działalność. Zaznaczam jednak, że wspomniana strona to po prostu nasze hobby, któremu poświęcamy swój wolny czas. Abyście mogli Państwo poczytać co nieco o tym, co się dzieje w gminie Kaźmierz, my musimy w kilka miejsc dotrzeć, w pewnych imprezach uczestniczyć i niekiedy zarwać kilka nocek, aby to opisać. Zapewne, wiele rzeczy nam umyka, bo nie sposób jest pogodzić nasze obowiązki zawodowe i rodzinne z gminnymi, czy też parafialnymi wydarzeniami. Jest jednak kilka innych stron powiązanych z Kaźmierzem, na których również można znaleźć bieżące informacje. Z całą pewnością najbardziej znaną stroną w Kaźmierzu jest Gminny Portal Internetowy www.kazmierz.pl. Tak się składa, że administratorzy kaźmierskich stron www dobrze ze sobą współpracują. Często wymieniamy się informacją i fotografiami i co najważniejsze nie traktujemy siebie jako konkurencji. W końcu wszyscy chcemy w jakiś sposób przekazać informacje mieszkańcom naszej gminy i wypromować w pewien sposób gminę Kaźmierz na zewnątrz.
    Na naszej stronie stronimy od polityki, chociaż nieraz bardzo trudno jest oddzielić politykę od codziennych wydarzeń. Staramy się wyłapywać w naszym życiu codziennym pozytywne zachowania mieszkańców i władz naszej gminy. Piszemy o wydarzeniach w naszych placówkach oświatowych. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi organizacjami z terenu gminy Kaźmierz. Staramy się być na wszelkich imprezach otwartych, bywamy również zapraszani na imprezy zamknięte.
   Przez 13 lat naszą stronę odwiedzano około 5.836.696 razy, co daje średnio około 1.230 wejść dziennie. Nie jest to może cyfra porażająca, ale z uwagi na specyficzny charakter strony, która porusza głównie sprawy małej kaźmierskiej społeczności, jest to całkiem niezły wynik. Ze statystyk, jakie prowadzę wynika, że tym, co dzieje się w Kaźmierzu interesują się głównie mieszkańcy Wielkopolski. Na nasze portale, myślę tutaj o stronach www.kazmierz.com.pl, www.parafiakazmierz.pl zaglądają również mieszkańcy innych miast i miasteczek polskich oraz mieszkańcy (zapewne Polacy) takich krajów jak Litwa, Białoruś, Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Australia, Kanada, Boliwia, Bułgaria, Francja, Belgia, Holandia, Hiszpania.
    Internet to potęga, która ma niesamowitą przewagę nad lokalną prasą. O takich miejscowościach jak Kaźmierz pisuje się zazwyczaj tylko w lokalnej prasie i ewentualnie (w prasie o większym zasięgu) - w gazetach poszukujących tanich sensacji. Dzięki naszym portalom internetowym cały świat może zobaczyć Kaźmierz i jego mieszkańców takich, jakimi są na co dzień. Mogą obserwować zmiany zachodzące w wyglądzie naszej gminy, jak i w zachowaniach jej mieszkańców i o to w zasadzie chodzi.
    Przez kilka lat poszukiwań materiałów na temat wydarzeń historycznych poznałem wiele bardzo ciekawych osób. Zawsze spotykam się z pozytywnym odzewem ze strony osób, do których zwracam się z prośbą o różnego rodzaju materiały i fotografie. Nie ukrywam, że miło jest, kiedy ludzie sympatycznie wypowiadają się o naszej pracy. Po raz kolejny zwracam się z prośbą do mieszkańców naszej gminy o to, by podzielili się ciekawymi materiałami o swoich bliskich. W dziale kaźmierskie osobistości powinno znaleźć się jeszcze wiele osób, jednak brak czasu nie pozwala nam na szybkie zebranie ciekawych informacji.
    Każdy, kto chciałby w jakiś sposób współpracować przy tworzeniu naszych portali, zawsze będzie mile widziany. Wiem, że wiele osób chciałoby przypomnieć osiągnięcia swoich bliskich i tutaj jest ku temu okazja. Mieszkańcy naszej kaźmierskiej ziemi tworzyli jej historię i powinniśmy o nich pamiętać. Posiadam w swoich zbiorach jeszcze kilka tysięcy niewykorzystanych fotografii. Postaram się jeszcze wiele historycznych wydarzeń z życia naszej gminy i parafii przytoczyć, jednak samo posegregowanie tych fotografii jest niezwykle czasochłonne. Mam nadzieję, że jak tylko czas i zdrowie pozwolą, strona nasza będzie się rozwijać.

Pozdrawiam
Jerzy Oses