Andrzej Pawłowski

JAGIEŁŁOWYM SZLAKIEM   Z kronik Jana Długosza na Rok Pański 1410:

"Chcąc zaś dopełnić ślubu uczynionego przed wielką bitwą pod Grunwaldem, że dla uczczenia Najświętszego Sakramentu nawiedzi klasztor poznański, /Król Władysław/ ruszył z Inowrocławia i przez Strzelno i Kwieciszków przybył do Trzemeszna;  skąd ku czci Boga i Św. Wojciecha pieszo udał się do Gniezna. Z Gniezna przybył do Pobiedzisk a stąd znowu piechotą aż do Poznania do klasztoru Bożego Ciała pielgrzymował. Tu przybywszy w Poniedziałek w wigiliąŚ. Katarzyny, i trzy dni poświęciwszy nabożeństwu, tą samą drogą wrócił

J A G I E Ł Ł O W Y M S Z L A K I E M

Pod Patronatem Metropolity Poznańskiego,

Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Poznania

Wspólnie z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej O/Poznań,

nasze Kaźmierskie Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej

na pamiątkę 600 rocznicy dziękczynnej pielgrzymki Króla Władysława Jagiełły

PO ZWYCIĘSTWIE GRUNWALDZKIM,

24 listopada 2010 roku wyruszyliśmy Jego śladami :

Kaźmierz - Poznań - Inowrocław – Strzelno – Kwieciszewo –

- Trzemeszno – Gniezno – Pobiedziska – Poznań- Kaźmierz

To była niezwykła pielgrzymka – pełen autobus członków naszego Koła i jego sympatyków w chłodny, śnieżny poranek dzięki inicjatywie prezesa p. Zbigniewa Maciejczyka mieliśmy okazję poznać niezwykłą historię panowania ostatnich Piastów i początki wielkiej dynastii Jagiellonów zapoczątkowanej przez Władysława Jagiełłę. Mało kto wie, jak Wielkopolska i Kujawy są powiązane z dziejami panowania tego wielkiego króla.

W Inowrocławiu w kościele św. Mikołaja odbywały się roki /sądy/ między Krzyżakami. Tu wg legendy królowa Polski św. Jadwiga miała przepowiedzieć klęskę Zakonowi. O trudnym pograniczu, na którym zawsze położone było to miasto opowiedział nam proboszcz tej parafii. Zwiedziliśmy też jeden z najstarszych kościołów romańskich pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.

W Strzelnie zachwyt wzbudziły romańskie kolumny jak i całe wyposażenie kościoła /dawnego klasztoru norbertanek/ i rotundy św Prokopa od czasów romańskich po współczesność.

W Trzemesznie zwiedziliśmy nie mniej piękny kościół zbudowany na planie krzyża zwieńczony wspaniałą kopułą z freskami Smuglewicza.

Gniezno to katedra koronacyjna królów polskich z relikwiami św. Wojciecha i słynnymi drzwiami gnieźnieńskimi z jego życiem i męczeńskiej śmierci.

Podsumowanie naszej peregrynacji nastąpiło w Pobiedziskach przez multimedialny przekaz młodzieży miejscowego zespołu szkół.

I tak tysiąc letnia historia Szlaku Piastowskiego połączyła się z sześćset letnim Jagiełłowym Szlakiem.

Kategoria: