Jerzy Oses

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów   Z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że najlepiej zorganizowaną grupą społeczną w gminie Kaźmierz są… emeryci. Od początku tego roku aktywność seniorów jest niewiarygodna. Zaangażowania i woli korzystania z atrakcji tego świata można im tylko pozazdrościć. Nasi seniorzy mogą być przykładem dla dzisiejszej młodzieży na to jak można zagospodarować wolny czas.

Myślę tutaj o uczestnictwie w różnego rodzaju imprezach organizowanych na terenie naszej gminy min przez Gminny Ośrodek Kultury. Dlaczego na imprezach organizowanych dla mieszkańców w wieku powiedzmy ponad średnim jest zawsze komplet (widzów – uczestników) a na koncertach dla młodzieży tylko garstka ludzi? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Młodzież w domu zatrzymuje raczej tzw. „nygustwo” i komputery. Wróćmy jednak do seniorów. Członkowie kaźmierskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów niewątpliwie potrafią się dobrze bawić. Już 9 stycznia 2008 koło zorganizowało spotkanie opłatkowe i zabawę karnawałową.

25 stycznia zorganizowano Dzień Seniora w Bytyniu. Na tego typu spotkaniu nie mogło zabraknąć popularnego obecnie w całym województwie zespołu „Kaźmierzanka”. O tym, że zespół robi prawdziwą furorę wspominałem już kilkakrotnie. Obecnie nie ma imprezy w okolicy, na który nie zapraszano by „Kaźmierzanki”. Oczywiście panie z zespołu nie zawsze mogą skorzystać z zaproszenia jednak rzadko, kiedy odmawiają. Tak, więc skorzystały z zaproszenia i umiliły czas seniorkom z Cerkwicy, dla których wystąpiły w Sali Sołeckiej w Mrowinie z okazji Dnia Kobiet 5 marca 2008 r. Niewiarygodnie ciepło występ zespołu został przyjęty przez publiczność poznańską 7 marca 2008 r. W tym dniu zespół „Kaźmierzanka” dał dwa koncerty. Pierwszy w Poznańskim Zamku podczas obchodów „Dnia Inwalidy”, gdzie zaproszony został przez Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Poznaniu.

W Zamku zespół został nagrodzony owacją na stojąco. Następnie kaźmierskie artystki udały się na poznańskie Osiedle Orła Białego, gdzie wystąpiły w "Klubie na Pięterku" z okazji Dnia Kobiet. Tam również nagrodzono ich występ burzą oklasków.

8 marca artystki odsapnęły nieco i na koncercie zorganizowanym przez Kaźmierski GOK zasiadły na miejscach dla publiczności. Tym razem, bowiem z koncertem dla kobiet z okazji ich święta wystąpił zespół „Relax” z Czech. Trzeba tutaj wspomnieć, że tego dnia do Kaźmierza przybyła liczna grupa pań z Sokolnik Wielkich z sołtysem wsi Remigiuszem Kaczmarkiem na czele.

Wspominając kaźmierskich emerytów i rencistów dodam tylko, że na udziale w imprezach masowych czy też występach zespołu "Kaźmierzanka" aktywność seniorów się nie kończy. Spotykają się oni poza tym w byłej salce katechetycznej, gdzie wspólnie omawiają dalsze plany swojej działalności. Tam też dochodzi do różnych spotkań z zaproszonymi gośćmi. Ostatnio 22 lutego 2008 r. gościem kaźmierskiego oddziału PZERiI był nowy proboszcz ks. Krzysztof Musiał, który zapoznał się z działalnością koła.

Podsumowując życzę młodym mieszkańcom naszej gminy, aby potrafili się tak zorganizować jak robią to ich rodzice czy tez dziadkowie. Widać, że nie wiele potrzeba, aby było miło i wesoło. Wystarczy, skorzystać z zaproszeń pracowników Gminnego Ośrodka Kultury wziąć udział w koncertach i innych imprezach przez nich organizowanych.

fotografie ze zbiorów p. Ireny Przybeckiej dziękujemy za udostępnienie

Kategoria: