Jerzy Oses

Kaźmierzanie poznańskiej Farze    Po raz jedenasty już zorganizowano w Poznaniu Festyn Farny "Warkocz Magdaleny". Festyn, który przez lata wpisał się do tradycji Poznańskiego Starego Miasta. Organizatorami tegorocznego festynu byli: Parafia Farna, Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary, Zarząd Osiedla Starówka, Koło Przewodników im. M. Mottego, Wydawnictwo Święty Wojciech, Urząd Gminy w Kaźmierzu. Patronatem honorowym imprezę objęli: ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

Festyn powstaje dzięki pomocy wielu firm i osób oraz dzięki wsparciu cechów rzemieślniczych i restauratorów staromiejskich. Cały dochód z festynu przeznaczany jest na spłatę kredytu zaciągniętego na zakończony niedawno remont kościoła.

 Wnętrze Fary po renowacji

Wnętrze Fary po renowacji

Renowacja świątyni trwała prawie trzy lata i choć była ogromnym przedsięwzięciem finansowym to po obejrzeniu jej wnętrza śmiało możemy stwierdzić, że dla parafii bardzo korzystna. Obecnie wnętrze pierwszego w Poznaniu kościoła prezentuje się nadzwyczaj okazale.

Kapłani w uroczystej procesji podchodzą do ołtarza
Kapłani w uroczystej procesji podchodzą do ołtarza

Festyn zapoczątkowała uroczysta suma odpustowa ku czci współpartonki świątyni, św. Marii Magdaleny, której przewodniczył ks. bp Zdzisław Fortuniak. Wspomnę tutaj, że we mszy koncelebrowanej obok biskupa i proboszcza Fary uczestniczył nasz poprzedni proboszcz ks. kan. Zdzisław Potrawiak.

Chór
Chór "Moniuszko" podczas uroczystej sumy odpustowej

Uroczystą eucharystię upiększał swoim śpiewem kaźmierski chór mieszany im. St. Moniuszki. Po mszy jej uczestnicy w uroczystym korowodzie przy dźwiękach orkiestry z Gminnego Ośrodka Kultury z Kaźmierza i w towarzystwie Kurkowych Bractw Strzeleckich udali się na Plac Kolegiacki.

Peter's Band
Na czele korowodu orkiestra dęta,...
...członkowie Kurkowych Bractw Strzeleckich,...
...członkowie Kurkowych Bractw Strzeleckich,...

...dziewczyny w strojach Bamberskich.
...dziewczyny w strojach Bamberskich.
Zespół KAŹMIERZANKA
Następnie członkinie zespołu "Kaźmierzanka" i...
chór  im. Stanisława Moniuszki
...chóru im. Stanisława Moniuszki.
chór  im. Stanisława Moniuszki
chór  im. Stanisława Moniuszki

Na dziedzińcu Urzędu Miasta zaplanowano cześć tzw. artystyczną festynu. Otwarcia dokonał prof. Bohdan Gruchman. Otwarcie przypieczętowano wystrzałem z armaty wiwatówki Poznańskiego Bractwa Kurkowego.

Moment nabijania armaty prochem
Moment nabijania armaty prochem...
Moment nabijania armaty prochem
...i wystrzał, który niestety spłoszył fotografa i ręka zadrżała.

W programie imprezy znalazły się: Prezentacja albumu o Farze Poznańskiej i quizu o Farze, biegi, konkursy rysunkowe itp. Cześć artystyczną wypełniały występy zespołów muzycznych, wokalnych i tanecznych z gminy Kaźmierz.

Rodzina
Rodzina "Kaźmierskich" w komplecie - prezentacja stroju regionalnego

Mieszkańcy miasta Poznań i jego goście mogli w skrócie zapoznać się z historią naszej gminy i zobaczyć jak wygląda kaźmierski strój regionalny. Mimo dość kapryśnej pogody (raz słońce raz dość gwałtowne opady deszczu) ludzie nie rezygnowali z przyglądania się występującym zespołom. Podczas deszczu znikali w bramach, by po chwili wrócić na dziedziniec i oklaskiwać naszych artystów. Myślę, że była to doskonała forma promocji Kaźmierza i całej naszej gminy.

Uczestnicy Quizu o Farze
Uczestnicy Quizu o Farze,...
...konkursów rysunkowych...
dziewczyny z pięknymi długimi warkoczami podczas pomiarów
...i dziewczyny z pięknymi długimi warkoczami podczas pomiarów.

Festyn naszpikowany był dosłownie różnego rodzaju konkurencjami, a główną atrakcją był konkurs na najdłuższy warkocz. Jeżeli już mowa o warkoczu to dodam, że wspaniały i smaczny warkocz przygotowała (wypiekła) piekarnia p. Adama Nowaka. Warkocz ten przeznaczony został do konsumpcji i podzielono (połamano) go pomiędzy uczestników imprezy. Wracając do naszego (kaźmierskiego) udziału w imprezie to jak wspomniałem wcześniej; już podczas mszy zaprezentował się kaźmierski chór. Na scenie na dziedzińcu wystąpił zespół „Kaźmierzanka” pod kierownictwem p. Waldemara Hermanna, grupa taneczna „Biedroneczki” ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pod kierownictwem p. Zdzisławy Śmieszek i kierowany przez p. Piotra Pospiesznego zespół muzyczny „Peters Band”.

"Kaźmierzanka" wystąpiła...
...w dwóch odsłonach.
Podobnie "Biedroneczki" - nowocześnie...i
...i w stylu amerykańskim.
Peter's Band
Peter's Band z wokalem i...
 
Peter's Band
...instrumentalnie.

Tutaj muszę dodać, że wmieszany w tłum mieszkańców Poznania i licznych turystów stawałem się mimowolnym świadkiem rozmów wielu osób. Miło było usłyszeć z ust wychodzących ze świątyni osób, że podobała im się piękna oprawa podczas mszy. Wskazywali tutaj przede wszystkim na wspaniały śpiew naszego chóru. Podobnie wyrażano się o zespole naszych seniorek. Śpiew „Kaźmierzanki” sprawiał, że ludzie zaczynali się kołysać, włączali się do śpiewu i widać było, że bawią się doskonale.

Repertuar
Repertuar "Kaźmierzanki" podrywał publiczność z ławek,...
...a dobry nastrój był zasługą p. Waldka Hermanna.

Występ zespołu „Peters Band” pozytywnie komentowała grupa młodszych widzów, których niewątpliwie zadziwił, a może nawet zaszokował kunszt naszych muzyków. Słowa „świetna muza” czy „niezły czad” niech świadczą o tym, że występ naprawdę się podobał. Na koniec dodam, iż świetne wrażenie na widzach zrobiła Józefina Maciejewska, która podzieliła się wspomnieniami z pobytu w Kaźmierzu Wesołego Miasteczka.

Józefina Maciejewska
Józefina Maciejewska opowiado o karuzeli

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że opowiadała to Gwarą Poznańską. Wiele osób było naprawdę zauroczonych występami Kaźmierskich artystów. Występ małych artystek z „Biedroneczki” również komentowali bardzo pozytywnie. Podsumowując, kaźmierski akcent podczas tego festynu był bardzo pozytywnie odebrany tak przez organizatorów jak i przez jego uczestników. Być może wiele osób po raz pierwszy w życiu usłyszało o naszej miejscowości mam jednak nadzieję, że nazwa Kaźmierz na długo pozostanie w ich pamięci. A wszystko to za sprawą ludzi, mieszkańców naszej gminy, którzy poświęcają swój wolny czas na to, aby cieszyć oczy i pieścić uszy swoich widzów i słuchaczy.

Szkoda troszkę, że w relacjach z imprezy podawanych przez poznańskie media (TVP Poznań i Głos Wielkopolski), zabrakło wzmianki o tym, kto bawił zebraną publiczność. No cóż nie dostrzegli tego reporterzy, ale z pewnością zapamiętają poznaniacy.