Karolina Pielucha/Elwira Fronczak

PROJEKT EDUKACYJNY   W dniach 22.04.- 26.04.2013 w Przedszkolu „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu podsumowujemy 8 projekt edukacyjny pt. "Hałabała podróżuje i dzieciom Polskę pokazuje" zaproponowany przez KLUB PRZEDSZKOLI KRASNALA HAŁABAŁY do którego należy placówka. Założycielem klubu jest Miejskie Przedszkole nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach. Każda grupa wiekowa wraz z wychowawcami przygotowała krótki występ artystyczny związany z wybranym regionem Polski.

     W podróż zabiera nas Krasnal Hałabała. Z maluchami odkrywaliśmy Kaźmierz - naszą małą miejscowość. Występ rozpoczął się od odczytania listu, w którym Hałabała zaprosił nas w podróż i podał wskazówki potrzebne do rozwiązania kolejnych zagadek. Dzieci obejrzały również prezentację multimedialną na temat najciekawszych miejsc Kaźmierza, oraz wysłuchały wiersza pt. „Spacer po Kaźmierzu”, napisanego przez Panią Elwirę Fronczak.

Spacer po Kaźmierzu
Piękna jest kaźmierska okolica,
swymi widokami wciąż nas zachwyca.
Jeśli poświęcisz mi chwileczkę
to opowiem Ci o nich troszeczkę.
Najdawniejszą historię miasta Kaźmierza
stare kamienice na rynku znają
i z dziada pradziada nam ją opowiadają
Dzwon z kościelnej dzwonnicy do turystów woła
by zechcieli przekroczyć mury kaźmierskiego kościoła.
Z pięknym sklepieniem gwieździstym się tu zapoznacie,
w innym miejscu takiego jak w Kaźmierzu już nie spotkacie.
Sama, Sameczka to kaźmierska rzeczka,
która aż do Szamotuł płynie.
Z Zalewu Radzyńskiego również nasza gmina słynie.
Jeszcze jedną zabytkową perełką w Kaźmierzu się szczycimy
i wszystkim gościom o niej mówimy.
W pałacu, w parku krajobrazowym położonym
hrabina ze swą świtą kiedyś mieszkała.
Później szkoła podstawowa tu powstała
by nasze dzieci najdawniejszą historię Kaźmierza poznawały
i mądrość życiową tu zdobywały.
Gościu drogi jeśli zawitasz kiedyś w nasze progi
ten widok zapewne stanie Ci się drogi.
Wszystkich gości w Kaźmierzu serdecznie witamy
i do spaceru zapraszamy.

 W kolejnej części programu artystycznego mali aktorzy wcielili się w niezwykłe postaci. Na scenie pojawił się listonosz, ksiądz, hrabina i jej świta z kaźmierskiego pałacu, przekupka, kaczki z Zalewu Radzyńskiego oraz mali Kaźmierzanie ubrani w tradycyjne stroje. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki i świetnie się przy tym bawiły. Nie zabrakło również zagadek dla wychowawców, a nie były one łatwe. Dzieci dowiedziały się, że nasz Kaźmierz był kiedyś miastem, a Panie odgadły kim była jego właścicielka oraz jaki lokal znajdował się dawnej w kamienicy kaźmierskiego rynku. Pierwsza przygoda za nami – teraz czekamy na popisy naszych kolegów i koleżanek z pozostałych oddziałów przedszkolnych. Już w niedługo odkryjemy interesujące miejsca w Wielkopolsce, dowiemy się co ciekawego można zobaczyć w Toruniu, Warszawie i Krakowie. Bądźcie z nami! Dziękujemy rodzicom dzieci 3-letnich za pomoc w przygotowaniu strojów dla dzieci.

Zapraszamy również na FACEBOOKA >>>

Kategoria: